PLYC Current Season  Results 2017

Open Division
Best 8 races count           6/25   7/2   7/9   7/16   7/23 8/20   8/27       Final
Center Board Fleet 2016         1st   1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st      
Captain/Boat   Boat type rating race race race race race race race race race race race race race race race race race race race race points place
Ethan Lantz Laser 4.7 97.8 3 4 4 4 5 2 2 1 1 1 1 1 12 1
Mason Lantz Laser Radial 94.6 1 1 2 3 2 1 1 3 3 3 3 3 14 2
Noah Lantz Laser Radial 94.6 3 2 1 2 3 3 3 3 3 3 3 3 20 3
Kent Deardorff Laser Radial 94.6 3 4 4 1 1 5 5 3 3 3 3 3 20 4
Best 8 races count   6/11   6/18   6/25   7/2   7/9   7/16   7/23 8/20   8/27       Final
High DPN Fleet 2016 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd    
Captain/Boat   Boat type rating race race race race race race race race race race race race race race race race race race race race points place
Bob Leonard/Luna Danza S2 6.9 89.8 1 1 1 1 4 4 1 1 1 1 2 1 2 1 1 1 3 1 8 1
Allyn Kostecki/Carpe Venum S2 6.9 (no spin) 91.4 3 3 2 2 2 2 2 3 3 2 1 2 1 3 2 2 2 3 14 2
Rhonda Loberg/Aldo Catalina 22 96.3 3 3 4 4 1 1 3 2 2 3 3 4 5 5 3 3 1 5 16 3
Dick Chadinha/Wave Dancer H-260 (no spin) 92.4 3 3 4 4 4 4 7 7 5 5 8 7 3 2 5 5 5 4 27 4
Sebastian Sellam Catalina 22 96.3 3 3 4 4 4 4 4 4 5 5 4 7 5 5 5 5 4 2 28 5
Deardorff RS Venture SE 91 3 3 4 4 4 4 7 7 5 5 5 3 5 5 5 5 8 5 30 6
John Butze Catalina 22 96.3 3 3 4 4 4 4 5 5 5 5 6 5 5 5 5 5 6 5 32 7
Best 8 races count 6/11   6/18   6/25   7/2   7/9   7/16   7/23 8/20   8/27       Final
Low DPN Fleet 2016 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd    
Captain/Boat   Boat type rating race race race race race race race race race race race race race race race race race race race race points place
Stan Furr Hobie G-a-wy 83.3 1 1 1 1 1 1 2 4 2 3 2 2 2 2 3 3 5 5 10 1
Dan Sprouls/Gone Postal Cr MK II  74.2 3 2 3 2 2 3 4 1 3 2 1 1 5 4 6 5 3 2 13 2
Paul Horstmann Hobie G-a-wy 83.3 2 4 2 4 5 5 3 2 1 4 3 4 3 6 4 7 2 1 16 3
Erik Wilson J70 74.5 5 4 5 4 3 2 6 6 4 1 6 6 1 3 1 1 5 5 16 4
Dave Davis MC 87.8 5 4 5 4 5 5 6 6 6 6 6 4 4 1 2 2 5 5 26 5
Steve Lantz Hobie G-a-wy 83.3 5 4 5 4 5 5 1 3 6 6 4 3 7 6 5 4 1 3 23 6
 
Best 8 races count   6/11   6/18   6/25   7/2   7/9   7/16   7/23 8/20   8/27       Final
Combined Fleets 2015 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd    
Captain/Boat   Boat type rating race race race race race race race race race race race race race race race race race race race race points place
Stan Furr Hobie G-a-wy 83.3 1 1 1 1 1 1 4 10 2 5 10 9 4 2 7 3 11 9 10 1
Dan Sprouls/Gone Postal Cr MK II  74.2 3 2 4 2 2 4 11 1 4 2 9 5 9 4 10 8 7 2 18 2
Erik Wilson J70 74.5 6 5 7 6 3 2 13 13 8 1 15 14 1 3 2 1 11 9 18 3
Bob Leonard/Luna Danza S2 6.9 89.8 4 3 2 3 8 7 5 4 6 8 3 2 3 5 1 5 6 4 21 4
Paul Horstmann Hobie G-a-wy 83.3 2 5 3 6 8 7 6 5 1 7 11 12 5 10 8 11 2 1 24 5
Mason Lantz Laser Radial 94.6 6 5 7 6 4 7 1 3 7 4 2 1 11 10 12 11 11 9 26 6
Allyn Kostecki/Carpe Venum S2 6.9 (no spin) 91.4 6 5 5 4 6 5 7 7 11 10 1 4 2 8 4 7 5 6 30 7
Dave Davis MC 87.8 6 5 7 6 8 7 13 13 13 12 15 12 7 1 3 2 11 9 37 8
Rhonda Loberg/Aldo Catalina 22 96.3 6 5 7 6 5 3 8 6 9 9 4 8 11 10 5 9 3 9 37 9
Steve Lantz Hobie G-a-wy 83.3 6 5 7 6 8 7 3 9 13 12 12 10 11 10 9 6 1 3 37 10
Noah Lantz Laser Radial 94.6 6 5 7 6 8 7 2 2 5 6 7 6 11 10 12 11 11 9 38 11
Ethan Lantz Laser 4.7 97.8 6 5 7 6 8 7 13 13 10 12 5 3 6 7 6 4 11 9 41 12
Kent Deardorff Laser Radial 94.6 6 5 7 6 8 7 13 13 3 3 15 14 11 10 12 11 11 9 45 13
Sebastian Sellam Catalina 22 96.3 6 5 7 6 8 7 9 8 13 12 6 14 11 10 12 11 8 5 50 14
Dick Chadinha/Wave Dancer H-260 (no spin) 92.4 6 5 7 6 8 7 13 13 13 12 15 14 8 6 12 11 11 9 53 15
Deardorff RS Venture SE 91 6 5 7 6 8 7 13 13 13 12 8 7 11 10 12 11 9 7 53 16
John Butze Catalina 22 96.3 6 5 7 6 8 7 10 11 13 12 13 11 11 10 12 11 11 9 58 17
C Scow Spring Series less 
1 throw out allowed 6/18  throw-out
Captain/  Boat 1st 2nd Total Final
Sail number Name race race race race race race race race race   Pnts Pnts Place
Brian Harris/BC 407   1 1       2 1 1
Burgum Family/LP 11   2 2       4 2 2
C Scow Summer Series less 2 
2 throw outs allowed 7/2   7/9   7/16   7/23 8/20 8/27    throw-outs
Captain/  Boat   1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd 1st 2nd Total Final
Sail number Name race race race race race race race race race race race race race race race race race race Pnts Pnts Place
Tom Stadum/LP 3     1 1 2 1 2 1 1 1 1 2 4 5     22     13       1
Brian Harris/BC407     3 4 1 2 1 2 3 3 3 3 1 1     27     20       2
Burgum Family/ LP 1     2 2 3 3 4 4 2 2 2 1 3 2     30     22       3
David Schlossman/LP 2     5 3 5 5 4 4 5 5 5 5 2 3     51     41       4
Single race Cup awards
C-Scow Memorial Day Cup Race no race
Open Divsion Memorial day Cup Race no race
C-Scow Ostbye Cup-Jne 18 Brian Harris
C-Scow 4th of July Cup Race Tom Stadum
Open Division 4th of July Cup Race Mason & Noah Lantz
C-Brad Burgum-Love of Sailing Cup Tom Stadum
O-Brad Burgum-Love of Sailing Cup Bob Leonard
C-Scow Labor Day Cup Race: Brian Harris
Open Division Labor Day Cup Race: Mason & Noah Lantz
Special Awards
Most Improved Sailor: Paul Horstmann
Turn Turtle Award: Dick Chadinha