2016 52nd PLYC Regatta July 29, 30, 31

Mix together 6 square miles of beautiful water, 26 boats, 5 fleets, 10 mph wind speeds, a few clouds, plenty of sun and blue skies and you have the recipe for a great regatta. Add lots of friendly, smiling sailors and stir together for five races over two days and you have a fabulous weekend to remember.

Saturday's sailors found winds out of the southeast at approximately 10 mph and a windward mark close enough to shore to make the approach a little tricky as winds fluctuated.  Sunday brought winds out of the same direction with enough strength to keep boats heeling more than some sailors preferred. While some sailors ended up in the water with the bottom sides of their boats getting a suntan, all were safe and smiling, even while struggling to right their boats.

regatta sailboats

Our Saturday night banquet was held at the Doug Burgum bungalow and catered by Big J's Smokehouse. There were approximately 113 people who enjoyed the festivities and music by the Castaways (Denny Craswell and Peter Zubay).  A slideshow of this year’s sailing school and of photos taken by Darcy Leonard and Anne Peltier of our boats and crews competing on the course was a hit! Attendees were briefed on club activities from Commodore Bob Leonard, and Sailing School Director Jeff Peltier gave a recap of sailing school activities.

Back on the water, boats were divided into five fleets and started in the following order, Centerboard Fleet (4 boats), Mono Hull Fleet (8 boats), Multi Hull and Planing Fleet (5 boats), C Scow Fleet (5 boats), and E Scow Fleet (4 boats).  There were three races on Saturday and two on Sunday. The awards ceremony followed about an hour after the last race. Each participant was recognized for sailing in the regatta and received a PLYC dog tag / key chain to commemorate the event. Of course, many had great stories to tell about their two days of racing.

As with any regatta, there is a lot of planning and effort that goes into the event.  Acknowledgement and thanks are due to many. To the PLYC Board of Directors, who started planning last fall and took responsibility for all aspects, including: Commodore Bob Leonard for managing the  board’s involvement and organizing the race committee, Jeff Peltier for promoting the event and for speedy and accurate scoring of the races, Brad Schlossman for handling registration and sales, and for delivering lunches to the smaller boats, Rhonda Loberg for coordinating breakfast and lunches, Roger Stadum for arranging the dinner,  Dick Chadinha for preparing the facilities, Jayne Gagne and Mark Tieszen for helping setup the banquet area, Dan Sprouls for the race instructions, James Burgum for securing the dinner venue, and Regatta Chair, Allyn Kostecki, for arranging the music, creating beautiful awards, and keeping all of the planning and preparations on track. 

Our regatta is first and foremost about the exciting challenge of racing. Special thanks to our head judge Gary Ostbye and the crews of the committee boat (Chris Thysell, Teri Lantz, and Liz Deardorff) and chase boats (Dick Jacobson, Greg & Mary Hanson, Brian & Kate Hornstein, and Mark Deardorff), who set the course, started us, and kept us safe on the course.

Beyond the board and race committee, a big thank-you to key volunteers: Darcy Leonard, who took hundreds of photos, Chris Thysell, who designed the tee-shirts, Carol Schlossman, Cindy Stadum, and Almaree Anderson who provided event assistance, and the extraordinary Anne Peltier, who managed the hospitality, including providing refreshments and creating the ambience for the dinner.  Many thanks to Stephanie Koudela (Burgum land manager) for her assistance and putting together the table center pieces.  We would like to offer a special thanks to Doug Burgum for his generous offer to hold our Saturday night banquet at his bungalow again this year.

As usual, sponsors play a big role in supporting the Regatta and again this year we had a fine group of sponsors and they are all listed to the right.  Thank you sponsors for all you do for the regatta!

2016 Regatta Pictures

2016 Open Fleet times

2016 PLYC Regatta Results

Centerboard Fleet
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
Laser-Int Kent Deardorff 91.1 1 3 1 1 3 9 1
MC Scow Dave Davis 87.8 2 1 2 4 2 11 2
Club 420/ Mason Lantz 97.6 3 2 3 2 1 11 3
Laser-Radial Matt Hornstein 96.7 4 4 4 5 5 22 4
   
Mono Hull Fleet
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
Seaward 26/Island Rhythm (415)   Jeff Peltier 90.8 1 1 1 1 1 5 1
S2 6.9/Luna Danza (92) Bob Leonard 89.8 2 2 2 2 2 10 2
Catalina 22/Aldo Rhonda Loberg 96.3 4 4 4 3 3 18 3
S2 6.9/Aquila(37) Allyn Kostecki 89.8 6 3 3 4 4 20 4
Compact 23/The Q (10) Brian Quigley 104.6 3 5 6 7 5 26 5
Hunter 260/Wave Dancer Dick Chadinha 91 7 8 5 5 6 31 6
Catalina 22/ Sebastian Sellam 96.3 5 6 7 7 8 33 7
Hunter 240/Fancy Dancer Mark Hellerud 95.1 8 7 8 7 8 38 8
   
Multi Hull & Planing Fleet
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
Hobie Getaway Stan Furr 83.3 1 1 3 1 1 7 1
J70/Fly 2(612) Erik Wilson 74.5 2 2 2 2 2 10 2
Thistle/Weezie Sail Lindsey Eichenlaub 83.0 4 4 1 3 5 17 3
F24 MK II/Gone Postal Dan Sprouls 74.2 3 3 4 4 3 17 4
Nacra 5.2/(1303) John Eliason 72.1 5 5 5 5 4 24 5
Open Division combined Fleet 
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
Seaward 26/Island Rhythm (415)   Jeff Peltier 90.8 1 3 1 2 2 9 1
Hobie Getaway Stan Furr 83.3 2 4 7 1 1 15 2
J70/Fly 2(612) Erik Wilson 74.5 5 6 4 3 4 22 3
Club 420/ Mason Lantz 97.6 7 2 6 7 3 25 4
Laser-Int Kent Deardorff 91.1 3 5 2 6 11 27 5
S2 6.9/Luna Danza (92) Bob Leonard 89.8 4 7 8 4 5 28 6
MC Scow Dave Davis 87.8 6 1 5 15 8 35 7
Thistle/Weezie Sail Lindsey Eichenlaub 83.0 12 12 3 5 9 41 8
F24 MK II/Gone Postal Dan Sprouls 74.2 8 11 10 9 6 44 9
Catalina 22/Aldo Rhonda Loberg 96.3 10 9 11 8 10 48 10
S2 6.9/Aquila(37) Allyn Kostecki 89.8 13 8 9 10 12 52 11
Compact 23/The Q (10) Brian Quigley 104.6 9 13 14 15 13 64 12
Nacra 5.2/(1303) John Eliason 72.1 16 15 16 11 7 65 13
Laser-Radial Matt Hornstein 96.7 14 10 12 15 16 67 14
Catalina 22/ Sebastian Sellam 96.3 11 14 15 15 16 71 15
Hunter 260/Wave Dancer Dick Chadinha 91 15 17 13 13 14 72 16
Hunter 240/Fancy Dancer Mark Hellerud 95.1 17 16 17 15 16 81 17
C Fleet
Boat name (sail #) Captain rating place place place place place score Place
(LP10) Jeff Solum 79.1 1 3 1 1 1 7 1
Waterhog (LP3) Tom Stadum 79.1 2 1 2 2 2 9 2
(BC407) Brian Harris 79.1 3 5 3 3 3 17 3
LP2 Jeff Schlossman 79.1 4 2 4 6 4 20 4
C Monster (LP1) James Burgum 79.1 5 4 5 4 5 23 5
E Fleet
Boat name (sail #) Captain rating place place place place place score Place
(M20) Ben Burgum 68.5 1 1 1 5 1 9 1
(M16) Jenny Wilson 68.5 2 2 2 2 3 11 2
(M12) Brady Solum 68.5 3 3 3 1 2 12 3
(BC7) Ole Wilson 68.5 4 4 4 3 4 19 4

 

2015 PLYC Regatta Results

Centerboard Fleet
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
Club 420/(9770) Mason Lantz 97.6 1 1 1 3 1
Club 420/(5179) Kent Deardorff 97.6 2 2 2 6 2
Club 420/(4768) Rhys Galloway 97.6 3 3 3 9 3
Club 420/PLSS  Brecon Gross 97.6 5 5 5 15 4
   
High DPN Fleet
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
S2 6.9/Luna Danza (92) Bob Leonard 89.8 1 1 2 4 1
Seaward 26/Island Rhythm (415)   Jeff Peltier 90.8 6 2 1 9 2
S2 6.9/Aquila(37) Allyn Kostecki 89.8 2 3 5 10 3
Precision 23/Bella (007) Mark Tieszen 96 3 5 3 11 4
Santan 21/Linda Mae (2077) Sam Jenkins 100 4 4 6 14 5
Catalina 22/Aldo (22) Rhonda Loberg 96.3 5 6 4 15 6
Hunter 260/Wave Dancer Dick Chadinha 91 7 7 7 21 7
Hunter 260/Moonlight Express James Burgum 91 7 9 9 25 8
Hunter 240/Fancy Dancer Mark Hellerud 95.1 7 9 9 25 9
   
Low DPN Fleet
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
Holder 20/Spar Wars (222) Mat Gundlach 88.0 1 1 1 3 1
E-Scow/LIghtning(M2101) Jennifer Wilson 68.5 2 2 3 7 2
J70/Fly 2(612) Brandon Wilson 74.5 4 3 2 9 3
F24 MK II/Big Bird Dan Sprouls 74.2 5 4 4 13 4
E-Scow/(BC1) Brian Harris 68.5 3 6 5 14 5
Hobie Getaway Stan Furr 83.3 6 5 6 17 6
Nacra 5.2/(1303) John Eliason 72.1 7 7 8 22 7
Open Division combined Fleet 
Boat type/Name (sail #) captain rating place place place place place score  place
Holder 20/Spar Wars (222) Mat Gundlach 88.0 1 1 1 3 1
Club 420/PLSS Mason Lantz 97.6 2 2 2 6 2
Club 420/(5179) Kent Deardorff 97.6 3 3 3 9 3
E-Scow/LIghtning(M2101) Jennifer Wilson 68.5 4 4 6 14 4
J70/Fly 2(612) Brandon Wilson 74.5 6 5 4 15 5
S2 6.9/Luna Danza (92) Bob Leonard 89.8 7 8 7 22 6
F24 MK II/Big Bird Dan Sprouls 74.2 8 6 8 22 7
E-Scow/(BC1) Brian Harris 68.5 5 13 11 29 8
Hobie Getaway Stan Furr 83.3 9 7 13 29 9
Seaward 26/Island Rhythm (415)   Jeff Peltier 90.8 16 9 5 30 10
S2 6.9/Aquila(37) Allyn Kostecki 89.8 10 10 14 34 11
Club 420/PLSS  Rhys Galloway 97.6 14 11 9 34 11
Precision 23/Bella (007) Mark Tieszen 96 11 14 10 35 13
Santan 21/Linda Mae (2077) Sam Jenkins 100 12 12 15 39 14
Catalina 22/Aldo (22) Rhonda Loberg 96.3 13 15 12 40 15
Hunter 260/Wave Dancer Dick Chadinha 91 17 16 16 49 15
Nacra 5.2/(1303) John Eliason 72.1 15 17 18 50 17
Hunter 260/Moonlight Express James Burgum 91 17 19 18 54 18
Hunter 240/Fancy Dancer Mark Hellerud 95.1 17 19 18 54 18
Club 420/PLSS  Brecon Gross 97.6 17 19 18 54 18
C Fleet
Boat name (sail #) Captain rating place place place place place score Place
(LP10) Jeff Solum 79.1 1 1 2 4 1
C-Monster (LP1) Ben Burgum 79.1 2 3 1 6 2
Waterhog (LP3) Tom Stadum 79.1 3 2 4 9 3
LP2 David Schlossman 79.1 5 6 3 14 4
(LP88) James Burgum 79.1 4 5 6 15 5
Phanthom (LS6) Bob Green 79.1 6 4 5 15 5

© 2012 Pelican Lake Yacht Club
21853 Broadwater Drive
Pelican Rapids, MN 56572
peltier@plyc.info